Заперечення на акт перевірки 2024: практичні поради податкового адвоката
Процедура оскарження результатів податкових перевірок залишається важливим інструментом захисту прав платників податків. Як податковий адвокат з досвідом захисту прав та інтересів бізнесу під час перевірок контролюючих органів, пропоную детальніше розглянути питання щодо подання заперечень на акт податкової перевірки.
ВИДИ ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК
Податкова перевірка – це форма податкового контролю, що здійснюється контролюючими (податковими) органами з метою встановлення відповідності діяльності платника податків вимогам податкового законодавства.
Адвокат
Вероніка Данилевич
Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України (ПКУ) органи податкової (ДПС) мають право проводити три види перевірок: камеральні, документальні, фактичні.
Камеральна перевірка:
– проводиться у приміщенні контролюючого органу;
– проводиться виключно на підставі даних податкових декларацій та інших офіційних реєстрів;
– може перевіряти своєчасність подання декларацій, реєстрації податкових та акцизних накладних, сплати податків тощо.
Документальна перевірка:
– перевіряється своєчасність, достовірність і повнота нарахування та сплати податків;
– проводиться на підставі податкових декларацій, фінансової та статистичної звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку;
– буває планова (згідно з графіком) і позапланова;
– може бути виїзною (за місцезнаходженням платника) або невиїзною (в приміщенні контролюючого органу).
Фактична перевірка:
– проводиться за місцем фактичної діяльності платника податків;
– перевіряє дотримання касової дисципліни, наявність ліцензій, оформлення трудових відносин тощо.
ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПЕРЕВІРОК
У відповідності до норм чинного податкового законодавства України, результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки.
Акт перевірки підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати. Складається, якщо під час перевірки виявлено порушення, однак не може розглядатися як заява або повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків.
Довідка перевірки також як і акт підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати. Така довідка є носієм доказової інформації про невстановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Таким чином, основна відмінність між актом та довідкою перевірки полягає в тому, що акт складається при виявленні порушень, а довідка – при їх відсутності.
ЯК ПІДГОТУВАТИ ЗАПЕРЕЧЕННЯ НА АКТ ПЕРЕВІРКИ?
Відповідно до ст. 86 ПКУ у разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов’язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Важливо! Перш ніж готувати заперечення, необхідно ретельно проаналізуйте зміст акта перевірки.
Зокрема, радимо звернути увагу на:
– правильність оформлення акта відповідно до вимог ст. 86 ПКУ;
– обґрунтованість висновків перевіряючих;
– повноту дослідження наданих вами документів;
– правильність застосування норм законодавства;
Важливо! Згідно п. 86.7 ст. 86 ПКУ, ви маєте право подати заперечення протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки. Не пропустіть цей строк, адже його поновлення не передбачено.
ЯК ПРАВИЛЬНО ОБҐРУНТУВАТИ СВОЮ ПОЗИЦІЮ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ЗАПЕРЕЧЕНЬ?
У запереченнях необхідно детально викласти аргументи на свою користь, а тому:
1) вкажіть на неправильне застосування норм законодавства перевіряючими;
2)надайте додаткові документи, що спростовують висновки перевірки;
3) поясніть обставини, що не були враховані під час перевірки;
4) зверніть увагу на процедурні порушення при проведенні перевірки.
Усі свої аргументи варто підсилити належними доказами (первинні документи, договори, акти виконаних робіт тощо).
Важливо! Пам’ятайте, що згідно п. 86.7 ст. 86 ПКУ, подані вами документи стають невід’ємною частиною матеріалів перевірки.
Відповідно до п. 86.7.1 ст. 86 ПКУ акт перевірки, заперечення до нього та додаткові документи і пояснення, подані платником податків, розглядаються спеціальною комісією з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки або з дня завершення додаткової перевірки, якщо така проводилася для з’ясування обставин, зазначених у запереченнях платника податків.
Звертаємо увагу, що контролюючий орган зобов’язаний повідомити вас про дату, час та місце розгляду матеріалів перевірки. Ви можете брати участь у розгляді матеріалів перевірки особисто або через свого представника, в тому числі в режимі відеоконференції.
Важливо! Пам’ятайте, що за результатами розгляду ваших заперечень контролюючий орган може призначити документальну позапланову перевірку для з’ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у ваших запереченнях. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом заперечення. (пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПКУ). При цьому, заперечення на акт повторної перевірки необхідно подати протягом п’яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта. Ці заперечення додаються до матеріалів перевірки, а наведені в них факти та дані враховуються комісією з питань розгляду заперечень, яка оформлює їх у вигляді висновку.
Якщо за результатами розгляду ваших заперечень контролюючий орган все ж прийме податкове повідомлення-рішення, ви маєте право оскаржити його в адміністративному або судовому порядку. Звертаємо увагу, що таке ППР приймається протягом п’яти робочих днів, наступних за днем прийняття висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень.
Важливо! Якщо заперечення на акт перевірки не подавалися, то податкове повідомлення-рішення приймається протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення акта перевірки платнику податків.
ОТРИМАТИ БЕЗОПЛАТНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ ПОДАТКОВОГО АДВОКАТА УЖЕ СЬОГОДНІ
Ми розглянули ключові елементи які стосуються подання заперечень на акт податкової перевірки, включаючи строки та порядок подання заперечень, а також процедуру їх розгляду податковою. Якщо у вас залишились питання або вам необхідна професійна правнича допомога податкового адвоката, звертайтеся за номером (067) 931-57-95 (або напишіть у Telegram, WhatsApp, Viber). Консультація юриста безоплатна.
Специфіка роботи податкового адвоката дозволяє без будь-яких обмежень надавати правничу допомогу клієнтам не лише з м. Київ, де фактично перебуває адвокат, а й з будь-якого іншого населеного пункту України.